Alternate Text

تقویت و انسجام سازمانی به منظور مدیریت یکپارچه منابع طبیعی

English پارسی 
دبیرخانه مشترک پروژه هااخبار دبیرخانه

اخبار دبیرخانه

2,949تعداد نمایش:
1392/10/07تاریخ:
نشست آتی پروژه های بین المللی

هشتمین نشست مشترک پروژه های بین المللی در روز سه شنبه 12 آبان 1394 برگزار خواهد شد.


هفتمین نشست مشترک پروژه های بین المللی

هفتمین نشست مشترک پروژه های بین المللی دفتر توسعه ملل متحد و آژانس همکاری های بین المللی ژاپن در روز دوشنبه مورخ 12 مرداد 1394 به میزبانی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و با حضور رئیس گروه انرژی، محیط زیست و مدیریت سوانح دفتر توسعه ملل متحد UNDP در پارک ملی خجیر برگزار شد.
برگزاری کارگاه گردشگری پایدار 

دبیرخانه مشترک پروژه‌های بین‌المللی بر اساس مصوبه پنجمین نشست مشترک، کارگاه گردشگری پایدار را با مشارکت گروه کاری تشکل‌های غیردولتی حامی گردشگری و توسعه پایدار در تاریخ 27 خرداد 1394 در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار کرد. هدف از این کارگاه همکاری این گروه کاری با پروژه‌های بین‌المللی در زمینه توسعه گردشگری پایدار به عنوان معیشت جایگزین و راهی در جهت حفظ و احیا سبک زندگی بومی محلی بود. در این نشست که با حضور معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری و مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی، مدیر طرح‌های توسعه گروه محیط زیست و توسعه پایدار برنامه توسعه ملل متحد (UNDP)، هماهنگ کننده ملی برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی (SGP)، معاونت فرهنگی و علوم اجتماعی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، مدیران اجرایی ملی پروژه‌های بین‌المللی، آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (JICA) و جمعی از اعضای انجمن‌ها و علاقه‌مندان گردشگری پایدار برگزار شد، به ارائه برنامه‌های پیشین و آتی پروژ‌‌ه‌های بین‌المللی در حوزه گردشگری پایدار روستایی و تجربیات همکاری با تشکل‌های محلی در جهت توسعه محلی پرداخته شد. 
همچنین نمونه‌هایی از تجارب موفق حفاظت مشارکتی با کمک جوامع محلی نیز در جلسه ارائه شد. از جمله می‌توان به ارائه آقای مهندس داخته مدیر کل محیط زیست منطقه آزاد قشم و آقای مهندس هاشمی مدیر گروه طرلان در زمینه احیا تالاب کانی برازان اشاره کرد.
 در پایان نقاط ضعف و قوت فعالیت‌های هر پروژه در زمینه گردشگری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مصوب شد جهت جمع‌بندی و تدوین برنامه عمل همکاری گروه کاری با پروژه‌ها و راهکارهای توانمندسازی جامعه محلی در چارچوب این فرآیند جلساتی موضوعی با هر پروژه برگزار گردد و نتایج بین پروژه‌ها به اشتراک گذاشته شود.برگزاری کارگاه بازاریابی و فروش محصولات محلی با عنوان «توان‌افزایی برای توسعه فعالیت‌های کسب و کارهای کوچک در حوزه پروژه‌های بین‌المللی» 

دبیرخانه مشترک پروژه‌های بین‌المللی بر اساس مصوبه پنجمین نشست مشترک، کارگاه بازاریابی و فروش محصولات محلی با عنوان «توان‌افزایی برای توسعه فعالیت‌های کسب و کارهای کوچک در حوزه پروژه‌های بین‌المللی» را با مشارکت فروشگاه کفشدوزک در تاریخ 20 خرداد 1394 در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار کرد. 

سرفصل های مباحث طرح شده در کارگاه بر اساس تجارب و درس آموخته های کفشدوزک:
- شرح وضعیت موجود محیط زیست و چرخه مخرب بهره برداری ناپایدار از منابع طبیعی و اثرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن
- فعالیت های توانمندسازی جوامع محلی توسط پروژه های بین المللی با رویکرد معیشت جایگزین و شکل گیری الگوها با هدف کاهش فشار بر ذخایر و منابع طبیعی و وجود Niche دسترسی به بازار 
- بررسی نحوه عرضه و فروش محصولات تولیدی جوامع محلی تا قبل از سال 1392
- تحقیقات بازار و نحوه عرضه و فروش داخلی و در ادامه نحوه شکل گیری کفشدوزک
- طراحی دوره گذار توانمندسازی و دسترسی به بازار
- STP محصولات در بازار
- مثال هایی از همراهی کفشدوزک با جوامع محلی در طی دوره گذار
- نمودار میزان خرید فروشگاه کفشدوزک از جوامع محلی در 18ماه کاری
- ارایه لیست تشکل یا گروه هایی از جوامع محلی که کفشدوزک با آن ها همراه است
- معرفی محصولات تولیدی گروه های محلی مورد حمایت پروژه ها 
- تحلیل وضعیت موجود فرآیند تولید تا دسترسی بازار محصولات با استفاده از روش CATWOE
- برنامه ریزی برای آینده فرآیند معیشت جایگزین از تولید تا دسترسی به بازار بر اساس روش SWOT

در پایان تصمیمات و پیشنهاداتی اتخاذ شد که به شرح زیر ارائه می گردد:
1- تدوین برنامه راهبردی بازاریابی محصولات تولیدی جوامع محلی تحت حمایت پروژه‌های بین‌المللی:
- توزیع جداول SWOT توسط دبیرخانه به پروژه‌های بین‌المللی تا تاریخ 25/3/94
- دریافت بازخوردها از پروژه‌ها تا تاریخ 05/4/94
- تحلیل و جمع بندی بازخوردهای رسیده و به اشتراک گذاری مجدد تا تاریخ 25/4/94
- نشست بعدی و نهایی سازی تحلیل ها + تهیه چارچوب برنامه تا تاریخ 7/5/94
- تدوین اولین پیش نویس برنامه تا تاریخ 20/5/94
- ارایه برنامه به پروژه ها و دریافت کامنت ها تا تاریخ 30/5/94
- نهایی کردن و چاپ برنامه به صورت مشترک توسط پروژه ها تا تاریخ 30/7/94

2- بررسی روش هایی عملی توسط پروژه های بین المللی با در نظر گرفتن شرایط آن ها،جهت حمایت از فرآیند ذکر شده با در نظر گرفتن خدمات کفشدوزک در طی این فرآیند (خدمات مشاوره ای و اجرایی به گروه های میانی و گروه های جامعه محلی) در حین طی نمودن دوره گذار توانمند سازی که شرح آن در ذیل آمده است.
آموزش و همراهی در طی دوره گذار
بازاریابی و فروش خرد و عمده محصولات 
بازار منعطف و موقت با هدف بازگشت پول جهت ادامه مسیر
معرفی اعتبار و پشتوانه هویتی کالا ها(بازاریابی محتوا)ششمین نشست پروژه های بین المللی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی

ششمین نشست مشترک پروژه های بین المللی دفتر توسعه ملل متحد و آژانس همکاری های بین المللی ژاپن در روز یکشنبه مورخ 30 فروردین 1394 به میزبانی پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی در استان چهارمحال بختیاری با حضور مدیر کل منابع طبیعی و مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال بختیاری برگزار شد.


پنجمین جلسه مشترک میان پروژه های بین المللی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی

پنجمین جلسه مشترک پروژه های بین المللی در حوزه مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست در تاریخ 29 بهمن 1393 ساعت 10 در محل پروژه « مدیریت چند منظوره جنگلهای هیرکانی» با حضور مدیران تمام پروژه ها برگزار خواهد شد. برگزاری اولین کارگاه هم اندیشی درباره الگوهای معیشتی و حفاظت از منابع طبیعی«کارگروه معیشت» که در دبیرخانه¬ مشترک پروژه¬های فعال در زمینه منابع طبیعی و محیط زیست، مسوولیت برگزاری نشست هم¬اندیشی را به عهده دارند، در تاریخ 18 اسفند ماه 1392 اولین کارگاه در زمینه الگوهای معیشت را با مشارکت فعال مدیران و کارشناسان پروژه‌های بین المللی و مدیران و نمایندگان برنامه توسعه ملل متحد به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست (پروژه حفاظت از تالاب‌های ایران) برگزار کردند. در این کارگاه پس از ارائه کوشش‌های جهانی در خصوص اثرگذاری طرح‌های معیشتی بر حفاظت از منابع طبیعی، بحث و تبادل نظر گروهی در خصوص موضوعات مختلفی شامل «مفهوم معیشت»، «ویژگی‌های طرح های معیشتی»، «الگوهای معیشتی و منابع طبیعی»، «ارتباط الگوهای معیشتی با کاهش فشار بر منابع طبیعی» و «شاخص های موفقیت الگوهای معیشتی برای کاهش فشار بر منابع طبیعی» صورت پذیرفت. فایل گزارش تهیه شده از این کارگاه در ذیل قابل دریافت است.
به روز رسانی جانمایی سایت های پروژه های بین المللی

پیرو مصوبات دومین و سومین نشست مشترک پروژه های بین المللی فعال در زمینه مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست، پروژه های زاگرس، حبله رود، منارید و حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اطلاعات رقومی مربوط به سایت های خود را در اختیار دبیرخانه قرار دادند. در زیر دومین نسخه از جانمایی سایت های پروژه‌های مذکور مشاهده می شود.
جلسه دوم کارگروه معیشت برگزار شددومین جلسه کارگروه معیشت پیرو مصوبات «دومین نشست مشترک پروژه های بین المللی فعال در زمینه مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست»، در تاریخ سه شنبه 15 بهمن ماه 1392 در دفتر پروژه حفاظت از تالاب ها برگزار شد. در این جلسه در ادامه بررسی های انجام شده در خصوص برگزاری کارگاه معیشت، بحث و بررسی در خصوص تاریخ و دستور جلسه اولین نشست هم اندیشی معیشت انجام شد. طبق مذاکرات اولیه، مقرر شد تا این نشست در نیمه دوم اسفند ماه در سازمان محیط زیست برگزار شود. دعوت نامه و برنامه این کارگاه متعاقبا خدمت همکاران ارائه خواهد شد.


جا نمایی سایت های پروژه های بین المللی
پیرو مصوبات دومین نشست مشترک پروژه های بین المللی فعال در زمینه مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست، پروژه های زاگرس، حبله رود و منارید اطلاعات رقومی مربوط به سایت های خود را در اختیار دبیرخانه قرار دادند. با دریافت اطلاعات رقومی سایر سایت ها این اطلاعات بر روی یک نقشه پیاده سازی و برای استفاده تمامی همکاران ارائه خواهد شد. در زیر نخستین جانمایی از سایت های پروژه های مذکور مشاهده می شود.برگزاری اولین جلسه کارگروه تدوین اسناد راهبردی و مدیریتی
بر اساس مصوبات دومین نشست مشترک پروژه های بین المللی فعال در زمینه مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست، نخستین جلسه کارگروه تدوین اسناد راهبردی و مدیریتی و نحوه تدوین آن برای زیست بوم های طبیعی برگزار شد. این جلسه با پیگیری های همکاران پروژه زاگرس و در دفتر پروژه منارید برگزار شد. در این جلسه ظرفیت های موجود در میان برخی پروژه های مشترک نظیر منارید، حبله رود، حفاظت از تالاب‌های ایران و زاگرس مورد بررسی قرار گرفت. پروژه منارید مطالعات تهیه سند راهبردی دو سایت خود را به پایان رسانده و مشاور تهیه کننده این گزارش آمادگی خود برای ارائه نتایج اعلام کرده است. پروژه زاگرس برای تهیه سند راهبردی در سه سطح ملی، منطقه ای و محلی اقداماتی انجام داده و برخی اقدامات تکمیلی را نیز برنامه ریزی کرده است. پروژه حبله رود برنامه پایش و ارزیابی حوزه آبخیز حبله رود و برنامه آمایش سرزمین حوزه را تهیه کرده است و پروژه حفاظت از تالاب‌ها نیز برنامه مدیریت تالاب های پریشان، شادگان و ارومیه و برنامه اقدام و استراتژی ملی را تهیه کرده است. با توجه به ظرفیت های موجود میان این پروژه ها مقرر شد تا در اولین فرصت در بهار 1393 جلسه ای به میزبانی پروژه منارید در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شود. در این جلسه از مشاوران استانی پروژه منارید دعوت خواهد شد تا اقدامات انجام شده در این زمینه را ارائه کنند. همچنین پروژه های دیگر به فراخور اقدامات انجام شده گزارشی را ارائه داده و بحث و بررسی در این خصوص انجام شود. برنامه نهایی این جلسه با رایزنی بیشتر با سایر پروژه ها و در جلسه دوم کارگروه نهایی و اطلاع رسانی در خصوص آن انجام خواهد شد.


جلسه بررسی میزان پیشرفت نرم افزار مالی و مستندسازی برگزار شد.
جلسه بررسی نرم افزار مالی و مستندسازی در تاریخ سه شنبه 24 دی ماه 1392 در «سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری» (دفتر پروژه های بین المللی منارید و حبله رود) و با حضور کارشناسان پروژه‌های «حفاظت از تالاب های ایران»، «پروژه حبله رود» برگزار شد. در این جلسه، مشاور تدوین نرم افزار، ضمن ارائه گزارشی از پیشرفت کار، صفحات آماده شده نرم افزار را ارائه کرده و بیش از پنج ساعت بحث کارشناسی در خصوص نحوه ارتباط صفحات، منطقه مالی و مستندسازی انجام شد. با توجه به تغییرات مورد نیاز در نرم افزار، در گام بعدی طی هفته های آتی نسخه قابل نصب نرم افزار تحویل خواهد شد تا مراحل نهایی سازی انجام پذیرد.
جلسه هماهنگی برگزاری کارگاه معیشت برگزار شد.
پیرو مصوبات «دومین جلسه مشترک پروژه های بین المللی فعال در زمینه مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست»، جلسه ای در تاریخ دوشنبه 23 دی ماه 1392 در زمینه «برگزاری کارگاه معیشت» برگزار شد. این جلسه در «سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری» (دفتر پروژه های بین المللی منارید و حبله رود) و با حضور کارشناسان و مشاوران پروژه «حفاظت از تالاب های ایران» برگزار شد.
در این جلسه ضمن بررسی ظرفیت ها و نحوه برگزاری «سلسله کارگاه های معیشت»، توافقات اولیه در زمینه برگزاری اولین کارگاه در نیمه اول اسفند ماه جاری انجام شد. مقرر شد در این کارگاه یک روزه، مفاهیم، دسته بندی ها و طبقه بندی های موضوع معیشت با مشارکت و حضور نمایندگان تمامی پروژه های همکار مورد بحث و بررسی قرار گیرد؛ همچنین در خصوص ظرفیت های موجود در پروژه ها و نحوه مدیریت و ادامه سلسله کارگاه ها تصمیم گیری های لازم انجام گیرد.
کارگاه نخست که سرآغاز این سلسله کارگاه ها خواهد بود، برای برگزاری نیاز به دو تسهیلگر و کارشناسانی دارد که باید با مشارکت پروژه ها معرفی و پیشنهاد شود لذا از تمامی همکاران و پروژه ها تقاضا می شود اگر اقداماتی در خصوص معیشت در پروژه انجام شده است و یا مشاوران یا تسهیلگرانی با آن پروژه در حال همکاری هستند به دبیرخانه معرفی شوند تا در بهبود کیفیت و غنای محتویات کارگاه از وجود ایشان استفاده شود.
اطلاع رسانی در خصوص زمان و مکان برگزاری این کارگاه متعاقبا و پس از نهایی شدن و مذاکره با نمایندگان پروژه ها انجام خواهد شد.
نشست هم‌اندیشی «آشنایی با مفهوم پرداخت برای بهره‌مندی از مواهب طبیعی» برگزار شد.
پروژه بین‌المللی منارید در نظر دارد تا نشست هم‌اندیشی «آشنایی با مفهوم پرداخت برای بهره‌مندی از مواهب طبیعی» را در روز چهارشنبه مورخ 20/09/1392 از ساعت 09:00 الی 13:30 در محل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور (سالن الغدیر) برگزار کند. این نشست با حضور مشاور بین‌المللی پروژه منارید "آقای دکتر الکساندر بورد" و  با هدف «معرفی مفهوم پرداخت برای بهره‌مندی از مواهب طبیعی برگزار  شد.
نویسنده: آسیه رضایی، کارشناس مسئول دبیرخانه مشترک پروژه‌های بین‌المللی