Alternate Text

تقویت و انسجام سازمانی به منظور مدیریت یکپارچه منابع طبیعی

English پارسی 
عرصه های اجرایییزدمشخصات عرصه های کاری

مشخصات عرصه های کاری

"سایت  بهاباد "

شهرستان بهاباد با مساحتی در حدود 7000 كيلومترمربع در 200 كيلومتري جنوب شرق مركز استان يزد واقع شده است. این شهرستان نوبنیاد داراي 123 روستا و آبادي است كه 83 روستاي آن داراي سكنه و 40 روستاي آن خالي از سكنه مي‌باشد.
وجود سه منطقه کوهستانی، پایکوهی و دشتی که بصورت مکمل در مجاورت یکدیگر و در فاصله نزدیکی به هم قرار دارند، مجموعه جغرافیایی کاملی را در این شهرستان بوجود آورده است. بلندترين نقطه در كريم‌آباد در ارتفاع 3002 متر از سطح دريا قرار گرفته است.
تنها راه دسترسی اصلی راه آسفالته ای از مسير جاده يزد به بافق و از بافق به بهاباد است. شهرستان بهاباد داراي 2 بخش به نامهاي مرکزی و  آسفيچ مي باشد. بخش مرکزی شامل شهر بهاباد و دهستان جلگه و بخش آسفیچ شامل دهستانهای آسفیچ و بنستان می باشد.
از حدود 700 هزار هكتار وسعت منطقه، 83 درصد معادل 548 هزار هكتار داراي پوشش خودرو جنگل، مرتع و بيابان است كه 19 گروه تيپ گياهي را تشكيل مي‌دهند.
متوسط بارش سالانه ايستگاه بهاباد برابر با 63 ميليمتر است که بیانگر واقع شدن آن در اقلیم گرم و خشک می باشد. جهت وزش بادهاي غالب منطقه، جنوب شرق و شمال غرب مي‌باشد. منابع آب منطقه منحصر به آب هاي زيرزميني (چاه و قنات) می باشد. بخش عمده آب مصرفي براي صنعت از حوزه بهاباد خارج و به مصرف سنگ آهن چادرملو مي‌رسد. به طوری که حدود 180 حلقه چاه بمنظور تامین منابع آب معدن چادرملو در دشت بهاباد حفر شده است.
حركت آب هاي سطحي به دنبال شيب زمين به طرف شمال شهر بهاباد است و نهايتاً همه جريان ها به سمت رودخانه شور بهاباد سرازير و سپس به باتلاق هاي موجود در انتهاي حوزه مي ريزد.
بررسي شاخص‌هاي وضعيت بهره‌برداري و تجديدحيات و همچنين ارزيابي وضعيت بيابان‌زايي نشان مي‌دهد كه بخش اعظم منطقه در كلاس شديد و خيلي شديد بيابان‌زايي قرار دارد.
رويشگاه هاي محدوده مورد مطالعه از حواشي کوير در قسمت شرق بهاباد با گونه هاي شورپسند شروع شده و پس از عبور از مناطق بياباني با سطح سفره آب زيرزميني پايين و خاک نامناسب، به مناطق خوش آب و هوا تر و عمدتًا کوهستاني غرب بهاباد ختم مي شود.
فلور منطقه براساس تقسيم بندي پابو جزء ناحيه رويشي ايران - توراني و زير منطقه هاي آب و هوايي نيمه استپي، استپي و بياباني تقسيم بندي مي شود. ارتفاعات غرب بهاباد، بخشي از جوامع جنگلي پسته و بادام وحشي را در بر مي گيرد که از گذشته هاي دور برجاي مانده است. در نواحي رويشي استپي و بياباني تغيير اراضي مرتعي بيشتر با هدف توسعه عمراني، معادن، صنايع، دامداري هاي صنعتي و توسعه کشاورزي با حفر چاه صورت گرفته است.
کشت و توسعه باغات پسته در مناطقي که داراي آب و خاک نسبتًا شور و اقليمي گرم مي باشد همواره مورد توجه بوده است، بخش بهاباد به علت برخورداري از اين ويژگي ها به عنوان يکي از قطبهاي توليد و صادرات پسته همتراز اردکان-خاتم و ابرکوه در سطح استان مطرح مي باشد. به گونه اي که با انتخاب گونه مناسب کشت پسته، در منطقه به دليل توليد و عملکرد خوب در سطح بهاباد با استقبال خوبي مواجه شده است اما به دليل عدم وجود صنايع تکميلی، سردخانه و بُعد مسافت تا بازار مصرف، محصولات توليد شده توسط واسطه جمع آوري و به رفسنجان ارسال مي گردد.
در بين نقاط روستايي شهرستان بهاباد، روستاهاي احمدآباد و آسفيج اصلي ترين مراکز توليد گندم، روستاهاي کريم آباد و بنستان مراکز اصلي جو و آفتابگردان و روستاهاي احمدآباد و بنستان توليدکننده عمده پسته و زعفران مي باشند.
فعالیت های پروژه منارید در استان یزد در دو بخش شهرستان بهاباد (آسفیج و مرکزی) و با تمرکز بر روستاهای کم کوئیه، آسفیج، بنستان و کریم آباد انجام شوند. از جمله دلایل انتخاب مراکز فوق، علاوه بر مطابقت با معیارهای 19 گانه، توزیع آنها بر اساس شرایط توپوگرافی منطقه می باشد بطوری که روستاهای کم کوئیه و آسفیج معرف روستاهای واقع در منطقه نیمه استپی (قرار گرفتن در قسمت شمالی ارتفاعات کوهبنان) می باشند که پتانسیل توسعه گردشگری را دارند. روستای بنستان منطقه استپی واقع شده است و عمده فعالیت ساکنان آن دامداری و مرغداری می باشد. همچنین روستای کریم آباد واقع در منطقه دشتی است که عمده کاربری اراضی اطراف ان کشاورزی می باشد.
به طور کلی می توان نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدهای موجود در سطح شهرستان در راستای اجرای فعالیت های پروژه منارید را در قالب موارد ذیل بیان نمود:

نقاط قوت:

- وجود کوه دوادان بعنوان منبع گیاهان دارویی در اطراف آسفیج - تنوع جاذبه های گردشگری در شهرستان و در بخش آسفیج  - پتانسیل کشت زعفران معروف بهاباد

نقاط ضعف:

- جديد التاسيس بودن شهرستان و كامل نبودن ساختارها، امکانات و خدمات  - ضعيف بودن شبكه ارتباطي و دسترسی - عدم توجه به اهمیت بهره وری درآب دربخش کشاورزی بهاباد (استفاده ازروش های نامناسب انتقال و آبیاری، برداشت بیش از حد قانونی به وسیله چاههای کشاورزی) - بهره برداری نامناسب از مراتع جهت مصرف سوخت توسط اهالی بومی - عدم هماهنگی مناسب بین ارگان های ذیربط از جمله در زمینه کنترل چرا و ورود و خروج دام از مرتع - وقوع سیلاب و عدم اجرای عملیات آبخیزداری منسجم و مناسب - برداشت بي‌رويه از منابع آب‌هاي زيرزميني جهت مصارف معدني و كشاورزي و در نتیجه شور شدن و پايين رفتن سطح آب‌هاي زيرزميني- عدم کنترل مناسب در خصوص چرای شتر در مراتع گوسفندی

فرصت ها:

- امکان سنجی توسعه کشت گیاهان دارویی و ترویج کشت گلخانه ای - استفاده از دانش بومی در زمینه الگوی کشت محصولات سازگار با شرایط اقلیمی - توسعه روش هاي آبياري نوين و تحت فشار متناسب با شرايط اقليمي منطقه - امکان سنجی توسعه گردشگری - توسعه کشاورزی از ترویج کشت گلخانه ای و گسترش محصولات سود آور مانند زعفران در سطح روستاها - تشکیل شهرستان کوهبنان در استان کرمان در مجاورت این شهرستان و افزايش امكانات توسعه اي - بررسی امکان استفاده از آب بازیافتی مورد استفاده در معادن منطقه برای مصارف کشاورزی - بهبود شبکه ارتباطی و دسترسی

تهدیدها:

 ادامه روند تخريب سرزمين و پديده بيابان‌زايي بویژه توسعه بی رویه معادن - افزايش روند مهاجرت از روستاها به خارج از منطقه

برای مشاهده خلاصه گزارش پایه سایت اینجا را کلیک کنید