Alternate Text

تقویت و انسجام سازمانی به منظور مدیریت یکپارچه منابع طبیعی

English پارسی 
مستندات کمیته راهبریششمین کمیته راهبری پروژه بین‌المللی منارید برگزار شد.

ششمین کمیته راهبری پروژه بین‌المللی منارید برگزار شد.

ششمین کمیته راهبری پروژه بین‌المللی منارید برگزار شد. 

ششمین جلسه کمیته راهبری پروژه منارید در تاریخ 3 اسفند 1393 با مدیریت معاون آبخیزداری و امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و قائم مقام مدیر ملی پروژه منارید و با مشارکت دیگر اعضای این کمیته از برنامه توسعه ملل متحد، وزارت امور خارجه، جهاد کشاورزی، نیرو و سازمان محفاظت محیط زیست همچنین ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری و استانداری‌های یزد و کرمانشاه برگزار شد. در این جلسه، اعضای کمیته از استان سیستان و بلوچستان به علت شرایط آب و هوایی نامساعد قادر به حضور نشده بودند.

مهندس جزی، مدیر اجرایی ملی پروژه، اقدامات پروژه منارید در سال 2014 و برنامه های این پروژه برای سال 2015 را بیان کرد. در این جلسه، برای نخستین بار نمایندگان وزارتخانه نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست حضور داشتند و پس از استماع اقدامات فعالیتهای منارید، درخواست همکاری و ارتباط بیشتر با پروژه منارید بخصوص در مورد احیا و مدیریت تالاب هامون، اشتغالزایی زنان در روستاها و مطالعه درخصوص کیفیت آب رودخانه سیمره در حوزه کارون بزرگ کردند. از دیگر نکات برجسته این جلسه، همچون جلسات پیشین، حضور نمایندگان جامعه محلی عرصه‌های کاری پروژه منارید برای بیان نظرات و عقاید خود در کمیته راهبری پروژه بود. این افراد طی یک فرایند مشارکتی و با انتخاب مردم روستاها، انتخاب شده و در این جلسات شرکت می‌کنند. آقای سلیمی، نماینده مردم از روستای رزین، استان کرمانشاه، در این جلسه رویدادهای مهمی که با همت و تلاش منارید و با مشارکت خود مردم در روستایشان انجام شده است را چنین بیان کرد: با آمدن پروژه منارید به روستای ما، فکر ما عوض شد. ما به این فکر افتادیم که شورای روستایی فعال داشته باشیم. بنابراین از هر محله یک نماینده برای عضویت در شورا انتخاب کردیم، 22 نماینده انتخاب شدند. این نمایندگان با هم جلساتی را در مسجد روستا برگزار می‌کنند. مسئولین مسافت زیادی را طی می‌کنند تا با ما و همراه ما مشکلات روستا را رفع کنند و این جای تشکر زیاد دارد.

از دیگر اقدامات انجام شده در روستای ما بازگرداندن زمین‌های تصرف شده به منابع طبیعی بود که این یک حرکت خودجوش از طرف خود مردم محلی و درخواست خود مردم بود. خط تنسیق احداث شد. در این اراضی با کمک خود مردم 50 هکتار جنگل‌کاری شد. درخواستی که داریم این است که برای این 50 هکتار آبیاری قطره‌ایی ایجاد شود. از استانداری هم تقاضا داریم که شورای مردم محلی ما را ثبت کنند. این دو اقدامی که در روستای ما انجام شده واقعا بی‌نظیر و منحصر بفرد است.     سپس آقای تیموری، نماینده مردم در روستای وحدت آباد، استان یزد، اظهار داشت: در روستای ما منابع طبیعی در حال نابودی بود و مردم امیدی به بهبود وضعیت نداشتند. هم فقر در روستا زیاد بود و هم مهاجرت به شهر. تا اینکه پروژه منارید در روستاهای مجاور اجرا شد. هنگامیکه متوجه شدیم هدف پروژه منارید برگرداندن امید و انگیزه به روستاییان با استفاده از روش‌های اصولی است درخواست دادیم تا این پروژه در روستای ما هم اجرا شود. حضور منارید و فعالیت‌های آنها در روستا امید و انگیزه تازه‌ای ایجاد کرد. مردم در اولین قدم، با جمع‌آوری وسایل و ابزار قدیمی خود، موزه مردم‌شناسی در روستا ایجاد کردند. مردم به صورت خودجوش وسایل قدیمی خود را جمع آوری و اهدا کردند تا برای همگان به نمایش بگذارند. چرا که این موزه می‌تواند در جذب توریست کمک کند. یک شعار مورد تایید همه روستا قرار گرفت: با حفظ و احیای منابع طبیعی برکت را به روستا برمی‌گردانیم.

همچنین معاون نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد در ایران، با توجه عملکرد موفق پروژه و پیشرفت 98 درصدی این پروژه در برنامه های سال 2014، درخواست کرد بازدیدی برای سفرای کشورهایی که در زمینه توسعه و عمران با برنامه توسعه ملل متحد همکاری دارند، از سایتهای اجرایی پروژه هماهنگ و برنامه‌ریزی شود.  

صورت جلسه این نشست در زیر آمده است: