Alternate Text

تقویت و انسجام سازمانی به منظور مدیریت یکپارچه منابع طبیعی

English پارسی 
اخبارانتقال فن آوری‌های نوین چین در مدیریت منابع طبیعی به ایران

انتقال فن آوری‌های نوین چین در مدیریت منابع طبیعی به ایران

1,892تعداد نمایش:
1393/06/01تاریخ:
انتقال  فن آوری‌های نوین چین در مدیریت منابع طبیعی به ایران

هیاتی از کارشناسان چینی به دعوت پروژه بین‌المللی منارید و با همکاری برنامه توسعه ملل متحد در دو کشور چین و ایران، هفته گذشته ( 31- 25 مرداد 1393) در ایران حضور داشت و از سایت‌های اجرایی پروژه منارید در استان‌های یزد و کرمانشاه و سایت اجرایی پروژه حبله‌رود در فیروزکوه، همچنین شهرستان طالقان در استان البرز بازدید کرد. هدف از این سفر مطالعاتی معرفی تکنیک‌های مدرن احداث گلخانه‌های خورشیدی غیرفعال به منظور کاهش سوخت فسیلی در فصل سرما، استفاده از مالچ‌پاشی در کاشت گیاهان بیابانی و بهره‌گیری از انرژی خورشیدی در زمینه تولید برق و آب گرم، بررسی شرایط اکولوژیکی ایران و نحوه همکاری برای بکارگیری این سه تکنیک عنوان شد.
هیات چینی،  در آغاز سفر طی جلسه‌ای با حضور خداکرم جلالی، معاون جهاد کشاورزی اهداف این سفر را بازبینی کرد. جلالی، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این جلسه بیان کرد انتقال دانش و تجارب در زمینه مدیریت منابع طبیعی باعث گسترش بیش  از پیش روابط دو کشور می‌شود. همچنین ایران در زمینه توسعه روستایی دانش بومی زیادی دارد که می‌تواند مورد 
استفاده کشور چین قرار گیرد. 


سرپرست هیات چینی، خانم لو ( نماینده دفتر برنامه توسعه ملل متحد در چین در گروه) نیز تاکید کرد هدف این نیست که تجربیات و دانش کشور چین در زمینه مدیریت منابع طبیعی به ایران دیکته شود، بلکه گروه اعزامی علاقمند به فراگیری دانش بومی ایران در زمینه بیابان‌زایی است. وی خاطر نشان کرد ایران و چین روابط پایداری دارند و دو کشور برای کمک به مردم فقیر روستایی اراده بالایی دارند. 


در ادامه سفر مطالعاتی هیات چینی به ایران، ایشان از روستای لزور و اقدامات پروژه حبله‌رود همچنین دو سایت اجرایی پروژه منارید در بهاباد استان یزد و رزین استان کرمانشاه بازدید و همچنین در جلسات کمیته پایش و ارزیابی در استانداری‌های این دو استان و با حضور معاون برنامه‌ریزی استاندار شرکت کرد. در این جلسات، معاونین استانداران دو استان یزد و کرمانشاه از بکارگیری انرژی‌های نو و احداث گلخانه‌ها در این استانها استقبال کردند. استاندارای یزد به احداث 6 گلخانه در عرصه بهاباد و استانداری کرمانشاه به احداث 14 گلخانه در تمامی شهرستان‌های استان تاکید کردند.  کارشناسان چینی شرایط آب‌و ‌هوایی و اکولوژکی مناطق اجرایی پروژه منارید را برای بکارگیری انرژی‌های نو بخصوص انرژی خورشیدی و بادی بسیار مناسب ارزیابی کرد. لیکن قیمت بسیار پایین انرژی فسیلی در ایران را بزرگترین مانع برای بهره‌مندی از انرژی‌های نو در ایران برشمرد. 
در طرف ایرانی، انگیزه بسیار بالایی در احداث گلخانه‌های خورشیدی برای مناطق سرد وجود داشت، بطوریکه استانداری یزد احداث این گلخانه‌ها را در دستور کار خود قرار داد. کارشناسان ایرانی با هیات چینی در زمینه احداث گلخانه‌ها به بحث و بررسی پرداختند. همچنین کتابی در این زمینه توسط دانشگاه آزاد بهاباد ترجمه شده است که در زیر برای علاقمندان موجود است. ‌
در نهایت، به منظور اجرایی کردن پیشنهادات مطرح شده طی این سفر، مقرر شد دفتر برنامه توسعه ملل متحد در چین با همکاری کارشناسان اعزامی برنامه اجرایی را تهیه کنند تا در برنامه‌ها و اقدامات پروژه منارید قرار گیرد.  
پروفسور لوچانگ کاي کارشناس ارشد گلخانه هاي سنتی، دکتر هائوبو کارشناس انرژي بادي و خورشیدي، هووي معاون مدیرکل شرکت انرژي هاي نو، ژائو ژیائوشان معاون واحد مهندسی شرکت انرژي هاي نو و خانم لو نماینده برنامه توسعه ملل متحد  و سرپرست گروه اعضای این این هیات چینی بودند. 

کتاب «گلخانه های خورشیدی غیرفعال برای مناطق روستایی» ترجمه شده توسط دانشگاه آزاد بهاباد