Alternate Text

تقویت و انسجام سازمانی به منظور مدیریت یکپارچه منابع طبیعی

English پارسی 
مستندات کمیته راهبریهشتمین جلسه کمیته راهبری پروژه بین المللی منارید برگزار شد

هشتمین جلسه کمیته راهبری پروژه بین المللی منارید برگزار شد

678تعداد نمایش:
1396/11/04تاریخ:
هشتمین نشست کمیته راهبری پروژه منارید در تاریخ 19 آبان 1395 در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان بهاباد/ یزد با ریاست آقای جلالی معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و با حضور فرماندار شهرستان بهاباد و مشارکت دیگر اعضای این کمیته از برنامه توسعه ملل متحد، وزارت‌کشور، جهادکشاورزی، نیرو و ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری و استانداری‌های استان‌های یزد، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و چهار محال و بختیاری برگزار شد در این جلسه، نمایندگان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی نیز حضور داشتند. 
آقای جلالی با اشاره به هدف پروژه منارید که تحقق انسجام سازمانی بوده اظهار امیدواری نمود با اجرای دقیق و توسعه آن خدمتی به مردم کشور و منابع¬طبیعی کشور شود. وی بحث جامع¬نگری در حوزه آبخیز، یکی از مسایل اساسی و راهبردی برای مدیریت سرزمین دانست و از برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) و مشارکت GEF، آقایان گرشاسبی، جزی و سایر مدیران و تمام سازمان¬ها و ارگان‌های مرتبط به ویژه سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، وزارت نیرو و تمام افرادی که با این پروژه همکاری دارند تشکر نمود. 
در این نشست آقای جزی مدیر اجرایی ملی پروژه منارید ضمن ارائه گزارشی از میزان تحقق مصوبات جلسات پیشین کمیته راهبری به بیان اقدامات پروژه منارید در استان‌های پایلوت پرداخت.

با توجه به نظرات اعضای کمیته راهبری موارد ذیل مورد تصویب اعضا قرار گرفت:
با مدل مدیریت جامع حوزه آبخیز که در پروژه منارید تمرین شده است جهت جلوگیری از تخریب سرزمین و روند بیابان‌زایی در کشور برنامه‌ریزی شود.
پروژه منارید در خصوص شاخص راه‌اندازی سیستم پایش تخریب سرزمین با سایر دستگاه‌ها از جمله هواشناسی رایزنی نماید تا در صورت امکان میزان تحقق این شاخص را افزایش دهد.
ظرف مدت یک ماه آینده نحوه بکارگیری نیروهای آموزش دیده و توانمند پروژه از طریق منابع دولتی مشخص و تصمیمات به استان‌ها ابلاغ شود. 
نشستی با مسئولین برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) در خصوص نحوه حمایت از پروژه و چگونگی تامین اعتبار پروژه در سال‌های آتی برگزار شود.
در فاز تعمیم، استان‌هایی که منابع مالی مناسبی از طرف دولت تامین نمایند و قابلیت اجرای پروژه از طریق  cost sharing (صندوق مشترک منابع مالی جهت اجرای پروژه) را داشته باشند در اولویت خواهند بود.
همایش ملی و منطقه‌ای در سال 2017 برای تبادل تجربیات استانی، ملی و منطقه‌ای برگزار شود.
تلاش سازمان جنگلها، مراتع و ‌آبخیزداری کشور در تعامل با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور جهت اصلاح نظام بودجه‌ریزی و استفاده از تجارب پروژه در استان‌ها
ایجاد مرکزی جهت ارائه محصولات روستایی در تهران و مراکز استان‌ها با همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط در برنامه کاری سال 2017 لحاظ شود. 
تعمیم پروژه منارید در خراسان رضوی (حوزه اترک) از سال 2017 تصویب شد.
در برنامه‌کاری سال آتی آموزش، ظرفیت‌سازی، استفاده از ظرفیت مشاورین و اجرای پروژه‌ها و......... لحاظ شود و اجرای صندوق مشترک منابع مالی (cost sharing) در استان‌های تعمیمی بخصوص خراسان رضوی مورد پیگیری قرار گیرد و در برنامه کاری سال 2017 لحاظ شود.
فرمانداران حوزه‌های پایلوت گزارشی از اقدامات انجام شده را جهت ارسال به معاونت عمران و توسعه امور شهري و روستايي- وزارت كشور تهیه نمایند.
نحوه همکاری دفتر برنامه‌ريزي كلان آب و آبفای وزارت نيرو با پروژه منارید در حوزه سدها توسط دفتر برنامه‌ريزي كلان آب و آبفا بررسی و به پروژه اعلام شود.     
تلاش  UNDP ایران جهت هماهنگی لازم با دفاتر برنامه توسعه ملل متحد در افغانستان و پاکستان تا کارگاه منطقه¬ای مدیریت جامع حوزه هیرمند و هامون به صورت تلفیقی در افغانستان، پاکستان و ایران با حضور دستگاه‌های مرتبط از کشورهای ذکر شده برگزار شود.

بعد از اتمام این نشست گروه از اقدامات اجرایی پروژه منارید در روستاهای پایلوت منارید در شهرستان بهاباد بازدید بعمل آوردند.