Alternate Text

تقویت و انسجام سازمانی به منظور مدیریت یکپارچه منابع طبیعی

English پارسی 
اخبارسخنان آقای رنجبر فرماندار شهرستان کرمانشاه در کارگاه و نشست مشورتی ارائه دستاوردهای پروژه بین المللی منارید با حضور 14 فرماندار یا معاونین فرمانداران استان کرمانشاه/ 6 مرداد 1395

سخنان آقای رنجبر فرماندار شهرستان کرمانشاه در کارگاه و نشست مشورتی ارائه دستاوردهای پروژه بین المللی منارید با حضور 14 فرماندار یا معاونین فرمانداران استان کرمانشاه/ 6 مرداد 1395

2,341تعداد نمایش:
1395/07/26تاریخ:فضل‌اله رنجبر فرماندار شهرستان کرمانشاه در کارگاه مشورتي ارائه دستارودهاي پروژه بين المللي مناريد که با حضور 14 نفر از فرمانداران و معاونان فرمانداران استان کرمانشاه در تاريخ 6 مرداد ماه 1395 برگزار شد به برخي از تجربيات و يافته هاي خود از مشارکت در اجراي اقدامات پروژه مناريد در استان کرمانشاه اشاره کردند. در ادامه به سخنان ایشان می‌پردازیم:
-    اگر درک و شناخت درستی از اهداف پروژه منارید داشته باشیم، ما را به باوری می رساند که می‌توانیم به سرمنزل مقصود برسیم.
-    به منظور اجرايي ساختن «مدیریت جامع حوزه آبخيز» و برای حفظ نسل‌های آتی باید نگاه ویژه‌ای به رويکرد پروژه منارید داشته باشیم.
-    در تجربه اقدامات قبلي، عزم بسيار خوبی در استان ایجاد شده و مصوبات خوبی در جلسات حاصل شد و ضروري است فرمانداران به گونه‌اي مقدمات کار را فراهم کنند و عزم جدی ایجاد کنند تا این موضوع تحقق یابد.
- در اوایل آغاز به کار پروژه مناريد، در ذهن من و همکاران این ابهام وجود داشت که در چه وضعیتی هستیم و به چه خواهیم رسید. اما کارگاه‌ها و بازدیدهايي در محل صورت گرفت و من شخصا به اين باور رسيدم که ما می‌توانیم، اگر همت بالایی داشته باشیم، اگر رويکرد پروژه مناريد را باور کرده باشیم، می‌توانیم کارهای ارزشمند و خوبی داشته باشیم.
فرماندار کرمانشاه مثالي از دستاوردهاي پروژه مناريد در استان را اينگونه بيان کردند:
يکي از اقدامات شاخص پروژه مناريد «تقویت رویه مشارکت جویانه در دست مردم» بود. در روزهای اول آغاز فعاليت‌هاي پروژه در در منطقه بیلوار، هرکس نظری می‌داد؛ مسیرهای متعدد در کارگاه‌ها پيشنهاد و مطرح شده بود؛از طريق مشارکت دادن مردم در جلسات اداری و آشنا کردن ذهن مردم در پروژه مناريد به این نتیجه رسیدیم که مجموعه دهیاری‌ها، شوراها، بخشدارها، همگي مي‌توانيم به یک نقطه مشترک برسيم. بسیاری از افراد که از اين رويکرد دور بودن، در ابتدا مشارکت نمی‌کردند، اما سرانجام آمدند و سهام دار شدند و باورشان شد که اگر در کنار مسئولان محلی قرار بگیرند می‌توانند قدم‌های موثری بردارند. بدين منظور کلاس‌های متعددی تشکیل شد و من نيز گاهي توفیق پیدا می‌کردم که در کلاس‌ها حضور داشته باشم. مردم درخواست تکرار این کلاس‌ها را داشتند.در برگزاري«مراسم ارزش‌های بومی و محلی»، همان مردمی که در کلاس‌ها شرکت کرنده بودند، نمایشگاه تشکیل دادند و در برگزاری و ارائه توانمندی‌های روستایی مشارکت جدی داشتند.حس مشارکت تحریک شد، مردم احساس کردند که مسئولان به هدف آنان توجه می‌کنند. در مقابل مدیران به نظرات مردم احترام گذاشتند و حس احترام متقابل به تحقق اهداف کمک ‌کرد. لذا تجربه بسيار خوبي بود که مدیران محلی به نوعی با مردم احساس نزدیکی خاصی داشتند. این احساس باعث شد که مردم هم در کارها نظر بدهند و این موضوع احساس مردم را بسيار بهتر کرد. مشارکت مردم در کار اجرایی نيز خیلی مهم بود. در کنار این موضوع، توانستيم در کنار ارائه خدمات به روستا، این پیام را به ذهن مردم منتقل کنیم که امکان انجام کارهای اساسی وجود دارد، به شرطی که شما هم اینچنین در کنار ما باشید. در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان، پروژه‌ها و نيازهاي مردم را اولویت‌بندی کردیم. هرچند اعتبار کم بود و مشکلات مالی داشتیم، سعی کردیم با همان اعتبارات اندک به مردم کمک کنیم و این موضوع را انتقال دهیم که اعتبارات به جاهایی که مشارکت مردم هست می‌تواند انتقال یابد.
در نتيجه ادارات باید رويکرد پروژه منارید را باور کنند. هرچند هنوز از نقطه ايده‌آل فاصله داریم اما باید این اقدام با پيگيري جدي دنبال شود. در حوزه رزین دستاوردهاي بسيار خوبي حاصل شده ولی هنوز با وضعيت مطلوب فاصله داریم.
بحث دیگر موضوع آموزش‌هاي ارائه شده بود؛ مجموعه آموزش‌هایي که توسط اداره کشاورزی، منابع طبیعی و مدیریت پروژه مناريد داده شد بخش مهمی در تحقق اهداف پروژه بود. ما اعلام کردیم که در بخش‌های دیگر شهرستان مي‌خواهيم این پروژه را ادامه دهیم و من و همکاران به دنبال ادامه پروژه در بخش‌های دیگر هستیم.از حساسیت بسیار خوب دکتر جزی و همکاران محترم و منابع طبیعی شهرستان تشکر می‌کنیم. از ما فرمانداری‌ها و بخش‌داری‌ها خواسته شده که نقش‌آفرینی داشته باشیم. از این اشتیاق تشکر می‌کنم.
حقیقتا در این نوع از مسائل موانع و مشکلات فکری و ذهنی فراواني وجود دارد. پروژه منارید در کشورهای دیگر و حتي در استان‌های دیگر کشور، سابقه موفقیت‌آمیز بسيار خوبی دارد. انشالله بتوانیم تلنگری به ذهن خودمان بزنیم. جلب مشارکت مردم لازم و ضروري است و بايد برای تحقق مصوبه استانداری‌ها، جلسات و نشست‌هاي بیشتری بین بخشداران روستاهای هدف، شوراهای اسلامی و معتمدین محلي تشکیل دهیم. مردم را مشارکت دهیم و گام‌های اجرايی را تعریف کنیم. هم اکنون کلیت پروژه در ذهن ما نشسته است و بايد قدم به قدم پیش برویم. برای همراهی ذهن مردم، همچنين بايد توجه خاصي در اعتبارات سال 95 داشته باشیم.