Alternate Text

تقویت و انسجام سازمانی به منظور مدیریت یکپارچه منابع طبیعی

English پارسی 
مستندات کمیته راهبریهفتمین جلسه کمیته راهبری پروژه منارید برگزار شد

هفتمین جلسه کمیته راهبری پروژه منارید برگزار شد

هفتمین جلسه کمیته راهبری پروژه منارید برگزار شد.
هفتمین جلسه کمیته راهبری پروژه منارید در تاریخ 18 بهمن 1394 با حضور تمام دست‌ اندرکاران ملی و استانی در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد.  این جلسه با حضور معاون آبخیزداری و قائم مقام مدیر ملی پروژه منارید، معاونین استانداری‌ها و روسای سازمانهای مدیریت و برنامه‌ریزی استانهای سیستان و بلوچستان، یزد، کرمانشاه، خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، معاون نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد در ایران، مدیر اجرایی ملی پروژه‌های حبله رود و منارید، مدیران کل ادارات منابع طبیعی استان‌های خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و یزد، مدیر بخش محیط زیست و توسعه پایدار برنامه توسعه ملل متحد به همراه سایر اعضا کمیته راهبری از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور خارجه و نمایندگان جامعه محلی از سه استان سیستان و بلوچستان، یزد و کرمانشاه تشکیل شد. دستور کار جلسه به شرح زیر اعلام شد:

1-    ارائه گزارش پیشرفت و عملکرد پروژه در سال 2015؛
2-    بررسی برنامه کاری پروژه در سال 2016؛
3-    بررسی چالش‌ها و پیشنهادات اجرای پروژه؛
4-    ارائه نقطه نظرات اعضای محترم کمیته راهبری؛
و در نهایت موارد زیر مصوب شد:
1.    بر تمدید پروژه منارید تا پایان سال 2017 تاکید مجدد شد.
2.    بابت تعمیم پروژه مناریه به استان خرسان شمالی و حوزه آبخیز کارون بزرگ، مقرر شد چنانچه محدودیتی در پروژه برای اجرا در این استانها وجود دارد، می توان این محدودیتها را در بازه زمانی 2017- 2021 مورد توجه قرار داد.
3.    در زمینه تحقق هدف پروژه منارید در زمینه آبهای مرزی و بین‌المللی، نیاز است تا این پروژه بیشتر بر این هدف متمرکز شود، بخصوص تالاب هامون. در جلسات مشترک با استاندار سیستان و بلوچستان و ستاد مدیریت بحران وزارت کشور پیشنهاد شده است که نشست منطقه ای با همکاری  برنامه توسعه ملل متحد ایران به همراه نمایندگیهای این آژانس در افغانستان و پاکستان برای کارشناسان این دو کشور برگزار شود. چنانچه تغییرات در مباحث کارشناسی بوجود آید و برنامه توسعه ملل متحد در کشورها فعال شوند، به تغییر فکر دولتها منجر می شود. در این زمینه می توان از مرکز بین‌المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز که از طریق یونسکو  در حال راه اندازی در ایران است، نیز کمک گرفت.
4.    منارید به جایی رسیده است که هفت کشوری که در حال اجرای این پروژه هستند باید وفاق و تبادل اطلاعات بیشتری داشته باشند. پس ایران می تواند در برنامه کاری خود یک کنفرانس منطقه ای با سفرا و اجراکننده های این پروژه در سایر کشورها داشته باشد. در این خصوص همکاری و تامل سازنده برنامه توسعه ملل متحد در ایران  و وزارت امور خارجه موردن نیاز است.
5.    بحث کمک‌های فنی برای سال‌های 2016 و 2017 توسط استانهای تعمیمی پروژه منارید مورد تاکید است، لذا نیاز است تا نشست مشترکی برگزار شود تا بررسی شود این کمکهای فنی از چه طرقی فراهم شود، از طریق کارشناسی، از طریق تسهیلگری و .... چرا که استانها دیگر بر منابع مالی تاکیدی ندارند و برنامه توسعه ملل متحد می تواند تجارب سایر کشورها را در اختیار ایشان قرار دهد.
 
7th PB-MOM-fa.pdf