Alternate Text

تقویت و انسجام سازمانی به منظور مدیریت یکپارچه منابع طبیعی

English پارسی 
اخبار اظهارنظرات آقای دکتر مورالی معاون نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران در خصوص بازدید از سایت تعمیمی پروژه منارید در استان چهارمحال و بختیاری

اظهارنظرات آقای دکتر مورالی معاون نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران در خصوص بازدید از سایت تعمیمی پروژه منارید در استان چهارمحال و بختیاری

2,567تعداد نمایش:
1395/02/27تاریخ:


پس از بازديد از حوزه آبخیز دوراهان سولگان «سایت تعمیمی پروژه منارید در استان چهارمحال و بختیاری» در تاریخ 18 اردیبهشت، جلسه‌ایی فوری در دفتر سازمان ملل متحد در ایران با حضور آقای دکتر مورالی معاون نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، آقای دکتر گرشاسبی معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و قائم مقام مدیر ملی پروژه‌های منارید و حبله‌رود، آقای دکتر جزی مدیر اجرایی ملی پروژه‌ها و آقای دکتر نظری‌دوست مدير بخش محيط زيست برنامه عمران ملل متحد برگزار شد. در این جلسه آقای دکتر مورالی رضایت کامل خود را از پروژه منارید ابراز داشته و اضافه کردند «این پایلوت منارید در استان چهارمحال و بختیاری بسیار قابل توجه و بهترین پایلوتی است که تاکنون از آن بازدید کرده‌اند. ایشان گروه زنان را بسیار قابل دانستند و اعتقاد دارند که این گروه بانوان توانایی آن را دارند که از تشکل پیشرو بانوان رامه حبله‌رود پیشی گرفته و بزودی در کشور مطرح شوند. همچنین از پروژه برای اين ميزان توسعه در اقدامات انجام شده تشکر بعمل آوردند. 
ایشان عقیده دارند که شواهد کاملا نشان از این واقعیت دارد که پروژه های منارید و حبله رود قابليت بسيارخوبي براي تعميم دارند و کارایی خود را اثبات کرده اند. بسيار باعث تاسف خواهد بود اگر اين جنبش آغاز شده توسط مناريد و حبله رود متوقف شود. هم اکنون زمان مناسبي است که تعميم دستاوردها به پایلوت‌های جدیدی انجام شود؛ همچنين زمان مناسبي است تا در خصوص نحوه ادامه و زنده ماندن اقدامات اين پروژه ها انديشيده و تصميم‌گيري شود. خوشبختانه در برنامه پنج ساله آتی، بخش محیط زیست در برنامه عمران ملل متحد یکی از بزرگترین برنامه‌ها است و از اين رو فرصت خوبي براي اين امر فراهم است. مدير اجرايي ملي پروژه (آقاي دکتر جزي) و مدير بخش محيط زيست برنامه عمران ملل متحد (آقاي دکتر نظری دوست) بايد تلاش کنند تا یک برنامه پنج ساله از تلفیق روش اجرایی حبله‌رود و منارید تدوين شود و آن را به عنوان بخشی از برنامه محیط زیست پنج ساله UNDP با مشارکت دولت قرار دهند. لذا باید به لحاظ جغرافیایی و فنی یک برنامه کاری پیشنهادی تهیه و به عنوان يک سند منطقه‌ای در ايران ارائه شود. 
ايشان اضافه کردند که در زمان تدوین این سند نيازي به نگراني براي تامين منابع نيست. اما تاکيد شد که از هم اکنون بايد موضوع سند پیگیری شود. بديهي است که تامین منابع از اهمیت بالايي برخوردار است و منابع پنج ساله آتی UNDP نیز نسبت به پنج سال گذشته کاهش یافته است و نياز است که براي اجراي اين برنامه استان‌ها درخواست‌هاي خود را اعلام کنند و از آن‌ها حمایت نمایند. استان‌هايي همچون استان چهارمحال و بختیاری که بدون گرفتن منابع مالي از پروژه مناريد، تحت برنامه این پروژه اقدامات ارزشمندي انجام داده‌اند، الگوهای مناسب برای توسعه هستند. استان‌هایی مانند خراسان رضوی که برای اجرای این پروژه درخواست خود را ارائه داده‌اند در توسعه منطقه‌ایی و جغرافیایی پنج ساله آینده در اولویت قرار دارند.
در اين جلسه مقرر شد تا کارگاهي در دفتر عمران سازمان ملل در ايران برگزار و الگوي اقدامات مناريد-حبله‌رود و دستاوردهاي حاصل از اجراي پروژه‌ها در اين کارگاه به اشتراک گذاشته شود.
همچنين مقرر شد مراحل اداري تمدید پروژه مناريد تا پایان 2017 توسط دفتر سازمان ملل در ايران به سرعت (تا پيش از ارائه گزارش شش ماهه پروژه) انجام و به پروژه اعلام گردد.
در خصوص فاز دوم و تعمیم پروژه مناريد نيز مقرر شد تا از ابتدای سال 2017 بر اساس سند مشترک تهيه شده، برنامه‌ها تصویب شود و پس از اتمام تعهدات صندوق تسهيلات جهاني محيط زيست، پروژه بر طبق برنامه‌های پنج ساله ادامه يابد.
ايشان افزودند، فرصت‌هاي همکاري بسيارخوبي در پروژه مناريد وجود دارد و بسيارخوشحالم از اينکه فرصتي فراهم شد که از سه محل اجراي پروژه مناريد در استان چهارمحال و بختیاری بازديد کردم و نشست بسيارخوبي با گروه زنان شرکت داشتم؛ وضعيت پروژه از ديدگاه من بسیار عالی است.